Tytuł własnego  projektu

„Zielona stacja – badamy, obserwujemy, doświadczamy”

Cele projektu

  • kształtowanie i podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska w tym kształtowanie prawidłowych nawyków proekologicznych;
  • poszerzenie świadomości ekologicznej społeczności szkolnej i lokalnej oraz włączanie w działania dla dobra środowiska;
  • rozbudzanie u dzieci zainteresowań przyrodniczych;
  • dostrzeganie i poznawanie piękna otaczającej nas przyrody i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku do przyrody;
  • aktywne uczestnictwo w poznawaniu przyrody poprzez bezpośrednią obserwację, eksperymentowanie, poszukiwanie, formułowanie wniosków i spostrzeżeń;
  • promocja zdrowego stylu życia;
  • zwrócenie uwagi na rolę aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży;
  • tworzenie atmosfery zadowolenia i radości z dobrze wykonanego zadania oraz podczas zabaw towarzyszących realizacji projektu;
  • integracja społeczności szkolnej i lokalnej;

Założenia projektu

Osiągnięcia ucznia:

  • dostrzega potrzebę działania w kierunku poprawy stanu środowiska przyrodniczego i podejmuje odpowiednie działania mające  na celu ochronę i zapobieganie dewastacji środowiska przyrodniczego;
  • docenia wartości oraz walory turystyczne i przyrodnicze środowiska;
  • ma świadomość potrzeby segregowania i ograniczania śmieci (wyrobienie nawyku zbierania nakrętek, baterii i elektrośmieci);
  • zna zasady prawidłowego odżywiania się i potrafi je zastosować;
  • ma świadomość potrzeby aktywności fizycznej;

 

W ramach realizacji własnego projektu  podjęliśmy następujące działania:

W roku szkolnym 2023/2024 zaplanowane w projekcie działania obejmowały 3 obszary: przyroda, ekologia i promocja zdrowia. Wszystkie działania realizowane były w ramach pracy wychowawczej, pracy świetlicy szkolnej oraz na obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych.

 

WRZESIEŃ

PROGRAM EDUKACYJNY „PSIA LEKCJA” – we wrześniu 2023 roku nauczyciele świetlicy szkolnej realizowali cykl zajęć wprowadzających świetliczaków w zagadnienia opieki nad psami, komunikacji psów oraz zachowań bezpiecznych przy psie. Dzieci brały udział w webinarach online organizowanych przez specjalistki kynoterapeutki, a tematyka spotkania brzmiała "Jak przygotować się na psa w domu".  Świetliczaki miały możliwość poznać psy terapeutyczne Morkę i Hultaja, które podczas spotkania pokazały swoje umiejętności, jakie wykorzystują w czasie zajęć terapeutycznych.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023 „SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI” – dnia 15 września 2023 roku uczniowie klas I-VII uczestniczyli w sprzątaniu terenu szkolnego i przyszkolnego, ponadto uczniowie klasy VIIc wzięli udział w akcji sprzątania lasu Bażantarnia w Elblągu, która została zorganizowana przez Urząd Miejski w Elblągu oraz Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu. Uczniowie klasy VIIc uczestniczyli w atrakcjach sportowych i rekreacyjnych oraz zdobyli wiedzę na temat wykorzystania odpadów na warsztatach rękodzielniczych.

AKCJA AKTYWNE MIASTA 2023 – dnia 16 września nasza placówka otrzymała I miejsce wśród elbląskich szkół podstawowych Rowerowa Stolica Polski 2023. Wspólnie wykręciliśmy 24 297 km, jeździło nas 199 osób.

CERTYFIKAT „SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO” – dnia 22 września 2023 roku jako jedyna szkoła w Elblągu i jako jedna z ośmiu w województwie decyzją Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty otrzymaliśmy certyfikat w ramach XIII edycji konkursu  „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.

PAŹDZIERNIK

FESTYN EKOLOGICZNY „DBAMY I MAMY” POD HASŁEM „EKOKULTURALNI TO MY” – dnia 06 października 2023 roku nasza szkoła była organizatorem festynu ekologicznego dla całej społeczności szkolnej. Wspólne zaangażowanie szkoły i hipermarketu E. Leclerc w działalność proekologiczną sprzyja podnoszeniu wiedzy na temat środowiska wśród dzieci i ich rodziców oraz zachęca do aktywnych działań na rzecz jego ochrony. Nasi uczniowie wraz z rodzicami uczestniczą w wielu różnorodnych zabawach, konkursach i zadaniach przyrodniczych, ekologicznych i sportowych, a także prezentują swoje umiejętności teatralne, wokalne oraz taneczne. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyła się nasza kawiarenka z przepysznymi ciastami upieczonymi przez naszych rodziców.

KONKURS EKO-DYNIA – dnia 31 października 2023 roku nauczyciele języka angielskiego zorganizowali szkolny konkurs na ekologiczną dynię dla uczniów klas IV-VIII z wykorzystaniem jedynie surowców wtórnych.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „ELBLĄG W CZTERECH PORACH ROKU” – dnia 31 października 2023 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny – edycja jesień dla uczniów klas IV-VIII. Zadaniem uczniów było wykonanie ujęcia jesieni na terenie Elbląga.

KONKURS PLASTYCZNY „PEJZAŻ JESIENNY” – udział uczniów ze świetlicy szkolnej w międzyświetlicowym konkursie plastycznym, który organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 9 w Elblągu. Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie.

LISTOPAD

LAUREAT KONKURSU „EKOPRACOWNIA - ZIELONE SERCE SZKOŁY” – dnia 09 listopada 2023 roku w naszej placówce szkolnej odbyło się uroczyste otwarcie nowej Ekopracowni. Jako jedyna Szkoła Podstawowa w Elblągu w ramach konkursu otrzymaliśmy dofinansowanie do stworzenia przyjaznego, nowoczesnego i sprzyjającego nauce miejsca - nowej pracowni przyrodniczo – ekologicznej ze środków Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz z Urzędu Miasta Elbląga. Podczas uroczystego otwarcia naszej Ekopracowni swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Pan Tomasz Tracz - zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie, Pan Marek Pilichowski - Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska, Pani Irena Sokołowska - Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w   Elblągu, Pan Andrzej Lemanowicz - Dyrektor Spółki ZUO w Elblągu, Pani Marta Piekarska - Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Pani Eliza Leszczyńska-Rogalska- ZUO w Elblągu. Od listopada 2023 roku regularnie w naszej pracowni odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów, konkursy szkolny i międzyszkolne, zajęcia ekologiczne dla rodziców z dziećmi oraz prowadzimy prelekcje dla uczniów i rodziców przy współpracy zaproszonych gości. 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „PRZYRODA NA WESOŁO” – dnia 22 listopada 2023 roku byliśmy organizatorem międzyszkolnego konkursu z elementami języka angielskiego dla uczniów klas IV elbląskich szkół podstawowych. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy botanicznej i zoologicznej w języku angielskim. Uczestnicy konkursu uczestniczyli także w zajęciach tworzenia własnego preparatu mikroskopowego z liścia spichrzowego cebuli w naszej nowej Ekopracowni. Udział uczniów klas IV: SP14, SP3, SP4, SP6, SP16.

WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM – dnia 24 listopada 2023 roku uczniowie klasy VIa oraz VIIc zdobyli wyróżnienie w wojewódzkim konkursie fotograficznym pod hasłem Podróże w Naturze „Leśne reminiscencje – w poszukiwaniu czystego powietrza”, którego organizatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia w Elblągu.

GRUDZIEŃ

III MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE – dnia 04 grudnia 2023 roku uczeń klasy VIIIa zdobył III miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Elblągu we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu.

AKCJA „DOKARMIAMY LEŚNE ZWIERZĘTA” – dnia 22 grudnia 2023 roku zakończyła się akcja zbiórki kasztanów i żołędzi dla zwierząt dla Nadleśnictwa w Elblągu, która trwała od września 2023 roku dla uczniów klas 0-III.

STYCZEŃ

UDZIAŁ UCZNIÓW W WYCIECZCE DO GDAŃSKA – dnia 04 stycznia 2024 roku uczniowie klasy VIIb oraz VIIIa uczestniczyli w wystawie BODY WORLDS – VITAL. Uczniowie zobaczyli jak dokładnie  działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznali sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób oraz jak styl życia wpływa na organizm np. wpływ palenia papierosów na płuca oraz wpływ cukru i soli na przyspieszanie procesów starzenia.
KONKURS PLASTYCZNY „BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE” – udział uczniów ze świetlicy szkolnej w konkursie plastycznym, który organizowany był przez Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Elblągu. Nasza szkoła zdobyła wyróżnienie.
KONKURS FOTOGRAFICZNY „ŚWIAT WOKÓŁ NAS – Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT” – dnia 19 stycznia 2024 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny dla uczniów klas IV-VIII, których zadaniem było wykonanie zdjęcia, które przedstawiało sposób na ekologiczne życie w zgodzie z przyrodą.

LUTY

DRZWI OTWARTE SZKOŁY – dnia 27 lutego 2024 roku drzwi naszej szkoły otworzyły się dla przedszkolaków i ich rodziców, którzy uczestniczyli między innymi w zajęciach przygotowanych dla nich w naszej nowej Ekopracowni. Podczas spotkania edukacyjnego zostały wykorzystane mikroskopy z preparatami mikroskopowymi.
ZAJĘCIA EDUKACYJNE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ – dnia 27 lutego 2024 roku odbyły się zajęcia dla uczniów świetlicy szkolnej pt. Dlaczego trzeba dbać o zdrowie? poprowadzone przez pielęgniarkę szkolną. Tematem przewodnim zajęć edukacyjnych było prawidłowe odżywianie się, higiena osobista oraz konieczność uprawiania sportu.

MARZEC
CERTYFIKAT „POLSKA STOLICA RECYKLINGU” – od września do grudnia 2023 roku cała społeczność szkolna realizowała program Polska Stolica Recyklingu wraz z projektami Elektryczne Śmieci i EKOzwroty. Główną ideą tego programu była edukacja ekologiczna społeczeństwa o prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE) i funkcjonowaniu gospodarki obiegu zamkniętego. Dnia 08 marca 2024 roku otrzymaliśmy certyfikat.

SEJMIK EKOLOGICZNY – dnia 14 marca 2024 roku byliśmy organizatorem Sejmiku Ekologicznego z elementami języka angielskiego dla uczniów klas VI elbląskich szkół podstawowych. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Eliza Leszczyńska-Rogalska z Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu, która wygłosiła prelekcję na temat funkcjonowania ZUO w Elblągu oraz tematyki GOZ. Udział uczniów klas VI z następujących szkół podstawowych w Elblągu: SP15, SP25, SP3, SP16.

I MIEJSCE W KONKURSIE MIĘDZYŚWIETLICOWYM – dnia 14 marca 2024 roku uczniowie klasy IIId zdobyli I miejsce w międzyświetlicowym konkursie „Zdrowie, ekologia, bezpieczeństwo”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE KLAS I-III – dnia 20 marca 2024 roku odbyła się pogadanka dotycząca zagrożeń zdrowotnych związanych z występowaniem bakterii Legionella oraz bezpieczeństwa wodnego w budynkach w oparciu o materiały GIS, Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Elblągu.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY – dnia 21 marca 2024 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w obchodach Dnia Wody: Czysta woda zdrowia doda. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci wykonywały eksperymenty oraz zapoznały się z tematyką wody na podstawie materiałów filmowych. 

III MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM PROJEKCIE EKOLOGICZNYM Z KONKURSEM – dnia 22 marca 2024 roku uczniowie klas VII zdobyli III miejsce w konkursie ekologicznym „Dylematy energetyczne XXI wieku – energia wiatrowa” organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu. Uczniowie uczestniczyli także w wykładzie popularno-naukowym pt. „Morska energetyka wiatrowa – przyszłość dla Polski i naszego regionu”, który został wygłoszony przez Pana Jakuba Budzyńskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej w Gdańsku.

KWIECIEŃ

III MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE „WIEM, CO JEM” – dnia 18 kwietnia 2024 roku uczeń klasy 8a zdobył III miejsce w powiatowym konkursie organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Elblągu we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu pod patronatem Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy dotyczącej żywności i zasad prawidłowego żywienia.

DZIEŃ ZIEMI 2024 “ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ” – dnia 22 kwietnia 2024 roku uczniowie uczestniczyli w Ekopracowni w prelekcji poświęconej degradacji środowiska przez działalność człowieka, która została przygotowana i przeprowadzona przez uczniów klasy VIIb. Ponadto uczniowie uczestniczyli w zadaniu prawidłowej segregacji odpadów. W ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowano konkursy dla uczniów klas IV-VIII: plakat promujący Dzień Ziemi 2024 oraz zmagania edukacyjne polegające na wykonaniu quizu, krzyżówki, rebusów oraz wykreślanek o tematyce ekologicznej.

DZIEŃ ZIEMI 2024 - EKOFESTON – uczniowie klas I-III wzięli udział w ogólnopolskim festiwalu ekologicznym online Ekofeston z okazji Dnia Ziemi. Dla dzieci przygotowano blok tematyczny, który łączy naukę z zabawą. Warsztaty prowadzone przez doświadczonych edukatorów, takie jak „Zrób coś dla siebie z myślą o Ziemi” czy prelekcje „Kiedy zabawka stanie się odpadem?” prowadzone przez ptaka Ziemowita, pozwoliły dzieciom zrozumieć, jak mogą przyczynić się do ochrony planety. Niezapomniane przedstawienie czy konkurs „W koło środowiska” dodatkowo wzbudziły ciekawość i zachęciły najmłodszych do wzięcia udziału konkursowych zmaganiach. Festiwal online jest połączeniem wiedzy z atrakcjami typu: konkursy, filmy, animacje, przedstawienie, czytanie na ekranie, warsztaty kreatywne, pogadanki i prelekcje oraz spotkania z pasjonatami i ekspertami. Pod honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, blisko 150 000 uczestników zgromadziło się online, aby wspólnie zwiększać swoją ekologiczną wiedzę, wygrywać nagrody i czerpać inspirację Partnerem organizacji festiwalu był Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu.

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA ELBLĄG – uczniowie z elbląskich placówek oświatowych w Dniu Ziemi nagradzani są z rąk pana Prezydenta Miasta Elbląg dyplomami i nagrodami za największe zaangażowanie w działalność ekologiczną. Dnia 22 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu wyróżniona została nasza uczennica z klasy VIIb.

DZIEŃ ŁOSIA – dnia 24 kwietnia 2024 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w obchodach Dnia Łosia. Uczniowie wyszukiwali informacje oraz ciekawostki na temat łosia, między innymi środowisko życia, sposób odżywiania oraz miejsce żerowania.

PRELEKCJA EDUKACYJNO-EKOLOGICZNA DLA RODZICÓW – dnia 25 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy VIIb przygotowali dla swoich rodziców prelekcję w ramach obchodów Dnia Ziemi na temat degradacji środowiska w wyniku nieprawidłowej działalności człowieka. Rodzicom zostały również zaprezentowane ulotki ekologiczne przygotowane przez uczniów klas VII na temat czasu rozkładu odpadów domowych.

KINO SFERYCZNE – dnia 30 kwietnia 2024 roku uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w zajęciach edukacyjnych przy wykorzystaniu techniki filmowej 3D na temat zaczarowanej rafy koralowej oraz jej mieszkańców. Uczniowie zdobyli również cenne informacje na temat ekologii oraz jak my możemy chronić środowisko naturalne.

MAJ

KONKURS PROCTER & GAMBLE „KAŻDY DZIEŃ NA MEDAL” – dnia 09 maja 2024 roku zakończył się ogólnopolski konkurs, który miał na celu wspieranie szkół podstawowych oraz promowanie trendów w zdrowym odżywianiu. Do wygrania był sprzęt sportowy dla szkół, a dla głosujących sprzęt kuchenny oraz ebook kulinarny. Nasza szkoła zajęła I miejsce województwie warmińsko-mazurskim, a nasza placówka wygrała karty podarunkowe na sprzęt sportowy o wartości 30.000 zł.

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM #beeYOPE-  od 2022 roku uczniowie klas I-III uczestniczą w programie, dzięki któremu poznają świat dzikich pszczół i polnych kwiatów oraz wiedzą dlaczego pszczoły są ważne. Dzikie pszczoły potrzebują naszej pomocy, bo w miastach mają mało przestrzeni do życia, a ich praca jest dla nas bezcenna. Udział w programie #beeYOPE to realne działania, którym od początku przyświeca cel ochrony miejskich pszczół, a także dbałość o ich środowisko naturalne. W ramach realizacji powyższego programu dnia 10 maja 2024 roku dzieci obchodziły DZIEŃ PSZCZOŁY. Dzieci przypomniały sobie jak ważną rolę pełnią pszczoły, a Maja i Gucio przedstawili kilka ciekawostek z ich życia. Efektem naszych wspólnych działań była kwietna łąka, która została stworzona przez uczniów klas I-III.
ZAJĘCIA EDUKACYJNE W ZAKŁADZIE PRACY – dnia 20 maja 2024 roku klasa 2a zwiedziła zakład pracy ENERGA Kogeneracja Grupa ORLEN produkujący ciepło w wodzie gorącej, parę technologiczną oraz energię elektryczną. Jest to jeden z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się dlaczego odchodzimy od opału węglem, co to jest pelet, jaką długość ma taśma dostarczająca węgiel do paleniska oraz jak wysokie są kominy.

AKCJA ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT – do 09 maja 2024 roku na potrzeby elbląskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt znajdujących się w pasłęckim schronisku „Psi raj” prowadziliśmy zbiórkę karmy prowadzoną przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Obrońców Praw Zwierząt im. św. Franciszka. W ramach szkolnej zbiórki zorganizowano konkurs zbiórki największej ilości karmy dla uczniów klas 0-8, a dla zwycięskiej klasy przewidziana była nagroda: spotkanie z behawiorystami zwierząt Aleksandrą Rogowską i Michałem Mazurkiewiczem wraz z australijskimi owczarkami oraz puchar „Przyjaciela zwierząt”. Zwycięską klasą została IVb, która dnia 22 maja 2024 roku wzięła udział w zajęciach. W programie zajęć było zapoznanie dzieci z sygnałami ostrzegawczymi, mową ciała psa, z prawidłowym witaniem się z obcym psem jak również pozycje bezpieczne w razie podejrzenia ataku agresywnego psa.

XXVIII FINAŁ KONKURSU NA SELEKTYWNĄ ZBIÓRKĘ ODPADÓW – dnia 23 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 25 w Elblągu odbyło się podsumowanie zbiórki surowców wtórnych w ramach konkursu, który corocznie organizowany jest przez Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu. W 28. finale zdobyliśmy wyróżnienie i nagrody książkowe za zbiórkę nakrętek, baterii i elektrośmieci.

KIERMASZ ZDROWYCH PRZEKĄSEK – dnia 23 maja 2024 roku odbył się w naszej szkole kiermasz zdrowych przekąsek. Celem akcji było pokazanie dzieciom, jak można zmienić swoje nawyki żywieniowe i świadomie wybierać produkty cenne dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

FESTYN GOZ – DNI RECYKLINGU – dnia 25 maja 2024 roku uczniowie klas 1c, 2a i 2c podczas festynu GOZ ,,Nie marnuj, napraw, wymień " w ramach XV Elbląskich Dni Recyklingu Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu zaprezentowali swój układ taneczny.

CZERWIEC

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA XII TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI CZERNIAKA – TWOJA SKÓRA – WAŻNE POLE DO OCHRONY! – w dniach 03 i 04 czerwca 2024 roku uczniowie klas VII uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pn. „Akademia Czerniaka”. Jest to kampania, której głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie czerniaka. Popularyzując wiedzę o tym nowotworze, przyczynia się do upowszechnienia skutecznych metod profilaktyki. Uczniowie poznali złote zasady ochrony przed czerniakiem, ABCDE czerniaka oraz obejrzeli materiał wideo „Twoja skóra – ważne pole do ochrony!”, który dostępny jest na kanale YouTube Akademii Czerniaka.

WYCIECZKA – ZAGRODA KOCIEWSKA – dnia 04 czerwca 2024 roku uczniowie klasy IIIc wybrali się na wycieczkę do Zagrody Kociewskiej, której celem było poznanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY ,,KLASA W TERENIE” – dnia 03 i 04 czerwca 2024 roku uczniowie klasy Ia oraz IIId uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych poza salą lekcyjną. Głównym celem tego projektu jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Dzieci opuszczają wraz z nauczycielami swoje sale i spędzają czas poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową jako prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły.

WYCIECZKA – LAS BAŻANTARNIA – dnia 03 czerwca 2024 roku uczniowie klasy Ic uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych pod hasłem: Źdźbła, żaby i bąki, których celem było poznanie środowiska przyrodniczego lasu.

AKCJA DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA – dnia 05 czerwca 2024 roku uczniowie klas 4-8 wzięli udział w obchodach akcji w formie rajdu pieszego do lasu Bażantarnia w Elblągu. Obchody akcji mają na celu przybliżenie naszym uczniom kwestii związanych z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną, promowanie ekologicznego stylu życia: sprzyjającego przyrodzie, naturalnego, w jak najmniejszym stopniu szkodzącego środowisku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych i rekreacyjnych oraz w pikniku ekologicznym.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „ELBLĄG W CZTERECH PORACH ROKU” – dnia 07 czerwca 2024 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny – edycja wiosna/lato dla uczniów klas IV-VIII. Zadaniem uczniów było wykonanie ujęcia Elbląga w odsłonie wiosna/lato.

WYCIECZKA – KOZIA FARMA W ZŁOTNEJ – dnia 07 czerwca 2024 roku uczniowie klasy 1c i 1d uczestniczyli w wycieczce podczas której wzięły udział w zajęciach pn. „Jak mleko zamienia się w ser?”, w mini eksperymencie serowarskim i degustacji serów. Ponadto uczniowie mieli niebywałą okazję wyjść ze stadem na pastwisko śladem ścieżki edukacyjnej – swobodne podpatrywanie kozich zachowań w naturalnych warunkach.

OGÓLNOPOLSKA AKCJA „GÓRA GROSZA” – dnia 10 czerwca 2024 roku otrzymaliśmy dyplom dla naszej placówki potwierdzający udział w akcji zbierania monet, która trwała cały rok szkolny. Celem na który zbierane były drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.
PLATFORMA ONLINE „EKOEKSPERYMENTARIUM” – w ramach zajęć edukacyjnych od września 2023 roku do czerwca 2024 roku uczniowie korzystali z platformy online poświęconej edukacji ekologicznej pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska. Eko-gra jako nauka i rozwinięcie dobrych praktyk ekologicznych wśród dzieci i młodzieży, czyli jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę. Świadomość wprowadzania drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy.
PROJEKT EDUKACYJNY „DZIAŁAJ Z IMPETEM” – od września 2023 roku do czerwca 2024 roku uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w projekcie, który zachęcał do segregacji odpadów, podkreślając przy tym, dlaczego warto to robić. Szczególną uwagę zwracano na butelki PET, które są powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych. W ramach naszych działań ekologicznych zdobyliśmy dla naszej placówki zgniatarkę do butelek plastikowych.

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY „TRZYMAJ FORMĘ!” – od września 2023 roku do czerwca 2024 roku uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w programie edukacyjnym, którego celem jest promowanie aktywności fizycznej, prawidłowego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. W ramach realizacji programu uczniowie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt. „Jakie są polskie nawyki żywieniowe na tle innych krajów?”. Organizatorzy: Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców.

Uzyskane efekty

  • zdobycie tytułu LAUREAT konkursu Ekopracownia „Zielone Serce Szkoły”
  • napisanie autorskiego programu edukacyjnego i pozyskanie środków finansowych na stworzenie Ekopracowni w jedynej Szkole Podstawowej w Elblągu;
  • zdobycie certyfikatu „Polska Stolica Recyklingu 2023”;
  • zdobycie certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”;
  • zdobycie certyfikatu „Ekoeksperymentarium”;
  • zdobycie I miejsca w międzyświetlicowym konkursie „Zdrowie, ekologia, bezpieczeństwo”
  • zdobycie I miejsca w województwie warmińsko-mazurskim w konkursie Procter & Gamble „Każdy dzień na medal”;
  • zdobycie I miejsca w akcji Rowerowa Stolica Polski 2023;
  • zdobycie III miejsca w powiatowym konkursie „Wiem, co jem”;
  • zdobycie III miejsca w powiatowym konkursie wiedzy o HIV/AIDS;
  • zdobycie III miejsca w międzyszkolnym projekcie ekologicznym z konkursem „Dylematy energetyczne XXI wieku – energia wiatrowa”;
  • zdobycie wyróżnienia w konkursie na selektywną zbiórkę odpadów ZUO w Elblągu;
  • zdobycie wyróżnienia w międzyświetlicowym konkursie plastycznym „Pejzaż jesienny”;
  • zdobycie wyróżnienia w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Bezpieczne Ferie Zimowe”;
  • zdobycie wyróżnienia w wojewódzkim konkursie fotograficznym pod hasłem Podróże w Naturze;
  • zdobycie Nagrody Prezydenta Miasta Elbląg dla uczennicy klasy 7b za działalność ekologiczną;
  • przez różnorodną działalność ekologiczną podniesiono wiedzę i świadomość ekologiczną wśród uczniów i ich rodziców;
  • podniesienie świadomości rangi aktywności fizycznej wśród uczniów oraz konieczność dbania o zdrowy styl życia;

Tytuł projektu

ZDROWO, SPORTOWO, KOLOROWO”

Cele projektu

  • rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku do przyrody;

  • rozwijanie uzdolnień i zainteresowań przyrodniczych;

  • kształtowanie kultury i świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców;

  • propagowanie działań zmierzających w kierunku ochrony środowiska;

  • promowanie i nauka selektywnego zbierania surowców wtórnych;

  • edukacja uczniów na temat zasad zdrowego trybu życia, roli aktywności fizycznej oraz właściwego doboru produktów żywnościowych;

Założenia projektu

Osiągnięcia ucznia:

  • przestrzega zasad prawidłowego żywienia w kontekście kształtowania właściwych nawyków żywieniowych;

  • przeciwdziała marnowaniu żywności;

  • podejmuje działania w kierunku ochrony środowiska;

  • ma świadomość potrzeby segregowania i ograniczania śmieci (wyrobienie nawyku zbierania nakrętek i baterii);

  • ma świadomość potrzeby aktywności fizycznej i umie aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu;

  • Podjęte działania w ramach realizacji projektu.:

Działania zaplanowane w projekcie edukacyjnym dotyczyły takich obszarów jak: przyroda, ekologia, aktywność fizyczna i promocja zdrowia. Wszystkie działania realizowane były w ramach obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych i wychowawczych w okresie pracy zdalnej (online) i stacjonarnej a także w toku pracy opiekuńczo-wychowawczej realizowanej w świetlicy szkolnej. W okresie zamknięcia szkół, świetlica pracowała w trybie stacjonarnym realizując wszystkie zaplanowane zadania.

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKICH PROGRAMACH I PROJEKTACH EDUKACYJNYCH

PROPAGOWANIE PRAWIDŁOWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

  • AKADEMIA UWIELBIAM - udział uczniów klas VI-VIII w realizacji projektu edukacyjnego, którego celem było kształtowanie wśród młodych ludzi prawidłowych nawyków żywieniowych, przekazanie treści związanych z wartościowym stylem życia, zbilansowaną dietą, komponowaniem i przygotowywaniem zróżnicowanych posiłków oraz niemarnowaniem żywności. Na podstawie kompletu materiałów edukacyjnych stworzonych przez zespół ekspertów (metodyków, dietetyków) zostały przeprowadzone lekcje według scenariuszy poświęconych prawidłowemu stylowi życia i właściwego odżywiania w dopasowanej i atrakcyjnej dla uczniów formie. Efektem naszych działań było uzyskanie certyfikatu.

  • X EDYCJA WINIARY. GOTUJ SIĘ NA ZMIANY – udział uczniów klas IV-VIII w realizacji różnorodnych form (filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne) programu edukacyjnego Winiary. Nadrzędnym celem programu było kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych oraz odpowiedzialnego stylu życia w duchu zero waste od najmłodszych lat. Poprzez udział w programie pokazaliśmy uczniom, iż racjonalne podejście do odżywiania może być zabawą.

  • WARZYWA I OWOCE W SZKOLE – udział uczniów klas I-V w programie, który jest realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa promujący wśród dzieci zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa.

  • MLEKO W SZKOLE – udział uczniów klas I-V w programie, który jest realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa promujący wśród dzieci produkty mleczne oraz zdrową dietę.

  • MAMY KOTA NA PUNKCIE MLEKA – udział uczniów klas I-III w programie, który finansowany jest z Funduszu Promocji Mleka promujący kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród uczniów.

  • TRZYMAJ FORMĘ! – udział uczniów klas IV-VIII i realizacja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj formę!” posłużyła nam promocji aktywności fizycznej, prawidłowego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Program współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców.

  • SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE – celem programu edukacyjnego Szkoły Promującej Zdrowie jest stworzenie właściwego środowiska fizycznego sprzyjającego zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu wszystkich uczniów i pracowników szkoły. W ramach udziału naszej szkoły w wyżej wymienionym programie uczniowie wzięli udział między innymi w następujących działaniach:

  • WALENTYNKA FIT – uczniowie klas trzecich stworzyli walentynkowe zdrowe potrawy z owoców pod nazwą WALENTYNKA FIT.

  • XII AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA – uczniowie klas pierwszych brali udział w zajęciach o tematyce związanej z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie w ramach programu edukacyjnego AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA. Organizatorem wspomnianego programu był Puchatek pod patronatem Komendy Głównej Policji. Efektem naszych działań było uzyskanie certyfikatu oraz dyplomów uczestnictwa.

  • CZY WIESZ, ŻE MOŻESZ MÓWIĆ …? – uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w spotkaniu online „Bezpieczny uczeń – jak unikać zagrożeń” w ramach projektu edukacyjnego pn. „Czy wiesz, że możesz mówić nie zjawisku handlu ludźmi”. Głównym celem projektu było podniesienie wiedzy uczniów na temat występujących zagrożeń oraz sposobów ich unikania i przeciwdziałania im, wzmocnienie świadomości uczniów w zakresie odpowiedzialności prawnej dzieci i młodzieży oraz zapobieganie demoralizacji i przestępczości nieletnich. Organizatorem była Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Efektem naszych działań było uzyskanie certyfikatu.

PROPAGOWANIE DZIAŁAŃ OCHRONY ŚRODOWISKA

  • PLATFORMA ONLINE „EKOEKSPERYMENTARIUM” – na platformie online poświęconej edukacji ekologicznej pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska uczniowie klasy IVb wykonywali ekogrę, której zadaniem była nauka i rozwinięcie dobrych praktyk ekologicznych wśród dzieci i młodzieży, czyli jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę. Nagrodą w grze była przede wszystkim świadomość wprowadzania drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy. Efektem naszych działań było uzyskanie certyfikatu i dyplomów uczestnictwa.

  • PROGRAM EDUKACYJNY PGE ENERGA „KOT CIEPŁOSŁAW”- udział uczniów klas I-III w realizacji w wyżej wymienionego programu, którego celem było podnoszenie świadomości ekologicznej, poszerzając wiedzę na temat ciepła, sposobu jego wytwarzania oraz możliwości oszczędzania.

  • XIII EDYCJA PROGRAMU EDUKACYJNEGO „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY” – udział uczniów klas I-III w realizacji różnorodnych form programu edukacyjnego. Uczniowie uzyskali wiedzę z zakresu pielęgnacji roślin, zwierząt, czystości powietrza, segregacji śmieci, oszczędzania energii oraz wody. Ponadto uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz jak aktywnie spędzać czas w zgodzie z naturą.

  • PROGRAM AUTORSKI „JA-UCZEŃ-NAUCZYCIEL” - 21 uczniów klasy trzeciej uczestniczyło w programie związanym z poznawaniem świata przyrody oraz propagowaniem działań zmierzających w kierunku ochrony środowiska. Uczniowie samodzielnie przygotowywali w domach materiały dydaktyczne i prezentowali przed klasą przydzielony temat przyrodniczo-ekologiczny.

  • PROGRAM EDUKACYJNY BEZPIECZNIKI TAURONA – udział uczniów klas I-III w programie edukacyjnym dla uczniów szkół podstawowych, którego najważniejszym celem jest przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Program realizowany przez spółkę TAURON Dystrybucja S.A. od 2013 r.

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKICH AKCJACH EKOLOGICZNYCH

  • SPRZĄTANIE ŚWIATA – cykliczna ogólnopolska akcja organizowana na terenie szkoły w ramach współpracy z Fundacją Nasza Ziemia, która przebiega w II etapach: I etap polega na przeprowadzeniu zajęć poświęconych ekologii wg pomysłu wychowawców, II etap to sprzątanie wyznaczonych ulic przez klasy I-VIII. Sprzątanie świata – Polska 2020 odbyło się pod hasłem: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

  • DZIEŃ ZIEMI 2021-EKOFESTON – uczniowie klas I-VIII wzięli udział w ogólnopolskim festiwalu ekologicznym online Ekofeston z okazji Dnia Ziemi. W tym dniu uczniowie zostali zapoznani z treściami poświęconymi gospodarowaniu odpadami i wodą oraz ochronie klimatu i powietrza. Festiwal online był połączeniem wiedzy z atrakcjami typu: konkursy, filmy, animacje, przedstawienie, czytanie na ekranie, warsztaty kreatywne, pogadanki i prelekcje oraz spotkania z pasjonatami i ekspertami. Partnerem organizacji festiwalu był Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu.

  • NAGRODY PREZYDENTA MIASTA ELBLĄGA – uczniowie z elbląskich placówek oświatowych w Dniu Ziemi nagradzani są z rąk pana Prezydenta Miasta Elbląga dyplomami i nagrodami za największe zaangażowanie w zakresie ochrony środowiska. W roku szkolnym 2020/2021 wyróżniona została nasza uczennica klasy Vb.

  • EKOSPARTAKIADA-ŚWIĘTO ZIEMNIAKA - cykliczny festyn ekologiczny „DBAMY I MAMY” w ramach współpracy z hipermarketem E. Leclerc w Elblągu, którego organizatorem są nauczyciele z naszej szkoły. W zabawach i zadaniach sportowo-ekologicznych wzięli udział uczniowie klas II-IV. Dzieci podczas spartakiady uczestniczyły w poznawaniu rośliny ziemniaka, bulwy, jego pochodzenia i zastosowania oraz odpowiadały na zagadki dotyczące tego warzywa. Nasza szkoła jako nagrodę specjalną otrzymała laptop z przeznaczeniem na cele edukacyjne od hipermarketu E. Leclerc w Elblągu.

  • LISTY DLA ZIEMI – udział uczniów klasy VIIIa w kampanii edukacyjnej, której celem było zaangażowanie dzieci, młodzieży a także ich najbliższych do działań ekologicznych w formie napisania listu na papierze listowym z makulatury. Listy dla Ziemi jako kampania edukacyjna to aktywna nauka, rozwój talentów i dobrych relacji z otoczeniem. Organizatorem była ARKA – fundacja ekologiczna.

  • TUSZ DO PAKI – na terenie naszej placówki zostały umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek atramentowych, do których uczniowie mogli wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców. Celem tej akcji było wdrażanie dzieci do wyzwań związanych z ochroną środowiska z jednoczesnym kształtowaniem zachowań pro-społecznych i pro-pomocowych. Beneficjentem akcji było Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Organizator w imieniu dzieci przekazywał do TOZ co kwartał dużą ilość karmy dla bezdomnych zwierząt.

  • DZIEŃ PUSTEJ KLASY - udział uczniów klas I-VIII w V edycji międzynarodowego święta edukacji w naturze zorganizowanej przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. W ramach akcji uczniowie uczestniczyli poza murami szkoły w różnych aktywnościach związanych z ekologią.

  • ŚWIĘTO DRZEWA – cykliczny udział uczniów w obchodzeniu Święta Drzewa, którego celem jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. W ramach akcji nasi uczniowie wykonywali prace plastyczne różnorodnych drzew liściastych i iglastych.

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKICH AKCJACH ŻYWIENIOWYCH

  • ŚNIADANIE DAJE MOC – udział uczniów klas I-III w akcji organizowaniu klasowego i zdrowego śniadania propagując w ten sposób zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci. Organizator Partnerstwo dla Zdrowia.

  • SZKOLNA JADŁODZIELNIA – w naszej szkole umieszczono na korytarzu szkolnym witrynę chłodniczą, do której uczniowie mogli wkładać odpowiednio opisaną żywność aby przekazać ją innym uczniom, a także mogli ją sami pobierać. Akcja miała na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Na czas pandemii COVID-19 jadłodzielnia czasowo zawiesiła swoją działalność.

PROPAGOWANIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

W ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie klas I-III oraz klas IV uczestniczyli w różnorodnych zajęciach aktywności fizycznej, dzięki której dzieci rozwijały równowagę, umiejętności nowych dyscyplin sportowych, refleks oraz motorykę swojego ciała. Zajęcia odbywały się na HSW w Elblągu oraz MOSiR w Elblągu (tor Kalbar, kryte lodowisko Helena, basen CRW Dolinka). Na czas pandemii zajęcia zostały zawieszone.

Udział uczniów naszej szkoły w następujących aktywnościach fizycznych:

  • NAUKA JAZDY NA ŁYŻWACH

  • NAUKA JAZDY NA ROLKACH

  • NAUKA I DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI PŁYWANIA ORAZ REALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU „UMIEM PŁYWAĆ”

  • ZAJĘCIA TENISA STOŁOWEGO

  • ZAJĘCIA SQUASHA

Udział uczniów naszej szkoły w następujących szkolnych akcjach aktywności fizycznej:

  • AKCJA „W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH” - udział uczniów w rozgrywkach międzyklasowych–w zajęciach ruchowych prowadzonych podczas zajęć wychowania fizycznego

  • AKCJA „TYDZIEŃ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ W SZKOLE” – udział uczniów z klas trzecich w akcji „Tydzień aktywności fizycznej w szkole”, której celem było krzewienie kultury fizycznej i aktywnego stylu życia. Podczas codziennych zajęć dzieci wykonywały różne aktywności fizyczne oraz poznawały sposoby na prowadzenie zdrowego stylu życia.

  • AKCJA „DZIECKO ĆWICZY Z RODZICEM – ZARAŻAMY AKTYWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ” – udział uczniów z rodzicami w akcji, której celem było krzewienie kultury fizycznej i aktywnego stylu życia. Dziecko wraz z rodzicem nagrywało krótki filmik, który następnie był prezentowany na szkolnym facebooku.

  • AKCJA „WARTO BYĆ SPORTOWCEM” – w ramach akcji uczniowie z klas II wykonywali plakaty oraz poznawali plan dnia sportowca

  • AKCJA „BEZPIECZNA PRZERWA” – w ramach akcji zostały przeprowadzone zajęcia pod nazwą „Tańce integracyjne – ruch i muzyka” dla uczniów klas I-III

  • AKCJA „PIĘKNIE I ZDROWO NAD BAŁTYKIEM” – coroczny udział uczniów klas I-VIII w wycieczce połączonej z pieszym marszem brzegiem morza ze Sztutowa do Stegny oraz morsowaniem dla chętnych uczniów. Główny cel imprezy to propagowanie zdrowego stylu życia, aktywne spędzenie czasu z rodzicami i uczniami innych klas oraz zachęcanie do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu bez względu na pogodę

  • AKCJA „AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA ONLINE” – podczas pracy zdalnej przeprowadzono zabawy i ćwiczenia fizyczne online z udziałem dzieci klas I-III i ich rodziców

UDZIAŁ UCZNIÓW W SZKOLNYCH WYCIECZKACH EDUKACYJNYCH

  • ZIMOWY BIEG PO ZDROWIE – udział uczniów klas I-III w kuligach i zabawach ruchowych na śniegu w miejscowościach Narusa i Zastawno

  • ZIOŁOWY DZBANEK” W SĄPACH - udział uczniów z klas III w wycieczce do zagrody edukacyjnej na warsztaty mydlarskie oraz ognisko. Celem wycieczki było aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz poznanie zalet ziół oraz ich wpływu na zdrowie człowieka.

  • WIRTUALNA WYCIECZKA DO LASU – uczniowie z klas II uczestniczyli w wirtualnym spacerze po lesie poznając piękno przyrody

UDZIAŁ UCZNIÓW W KONKURSACH

  • EKOLOGIA

  • cykliczny międzyklasowy i indywidualny konkurs na największą zbiórkę surowców wtórnych: nakrętek i baterii w ramach elbląskiego konkursu Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu dla placówek edukacyjnych; zebrane surowce wtórne przekazywane są do Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu;

  • cykliczny udział uczniów w konkursach organizowanych przez Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu w ramach elbląskiego konkursu dla placówek edukacyjnych.

  • regionalny konkurs plastyczny „Zawsze gotowi, zawsze blisko – również by chronić środowisko”. Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych oraz poczucia odpowiedzialności za środowisko wśród dzieci i młodzieży. Na konkurs wpłynęło aż 400 prac z Warmii i Mazur. Wyróżnienie w konkursie zdobył uczeń klasy II d.

  • udział uczniów klas I-III w szkolnym konkursie plastycznym „Pięknie i zdrowo nad Bałtykiem”. Zadaniem uczniów było namalowanie czystych plaż, bez zbędnych śmieci i zanieczyszczeń. Organizatorem byli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej z naszej szkoły.

  • cykliczny udział uczniów w miejskim konkursie ekologicznym, którego celem było zachęcenie do rozszerzania swojej wiedzy ekologicznej. Organizatorem był Urząd Miasta w Elblągu:

*Elbląskie Zielone Pytanie Junior – dla uczniów klas I-III praca plastyczna;

*Elbląskie Zielone Zadanie – dla uczniów klas VII-VIII fotografia i jej historia o tematyce ekologicznej;

  • ŻYWNOŚĆ

  • udział uczniów świetlicy szkolnej w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Bank Ochrony Środowiska „Zdrowo jem więcej wiem”. Tematyka poruszana podczas zajęć to : Pijmy wodę na zdrowie, Reklama wody, Turniej sportowy, Łamigłówki o warzywach i owocach, Warzywa i owoce na co dzień i od święta.

  • udział uczniów w szkolnym konkursie o tytuł Masterchef, którego organizatorem była świetlica szkolna; w klasach I-III tytuł Masterchefa zdobył uczeń z klasy II d za propozycję kurczaka w dyniowym sosie z ryżem, w klasach IV-VIII tytuł Masterchefa zdobyła uczennica z klasy VIIb za propozycję lasagne ze szpinakiem i pomidorami.

  • udział uczniów w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa „Zdrowe, smaczne, kolorowe, kupuję produkty krajowe”.

  • PRZYRODA

  • udział uczniów klas trzecich w klasowym konkursie na najładniejsze zdjęcie „Oznaki wiosny”.

  • udział uczniów w szkolnym konkursie fotograficznym „Elbląg w 4 porach roku – edycja zima”. Celem konkursu było ukazanie najpiękniejszych walorów przyrodniczych miasta Elbląg zimą. Organizatorem była nauczycielka plastyki z naszej szkoły.

  • Udział uczniów świetlicy szkolnej w międzyświetlicowym konkursie plastycznym „Dbajmy o pszczoły”. Wszyscy uczestnicy konkursu zdobyli wyróżnienia. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 23 w Elblągu.

  • ZDROWIE

  • udział uczniów w międzyszkolnym konkursie literackim „Moje życie w pandemii, czyli jak odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości”. Uczniowie z elbląskich szkół podstawowych mieli za zadanie napisać wypracowanie w formie rozprawki lub opowiadania. Organizatorem konkursu byli nauczyciele języka polskiego naszej szkoły. Wyróżnienia zdobyły dwie uczennice naszej szkoły z klasy VIIIa.

  • udział uczniów klas I-III w przedszkolnym konkursie plastycznym „Jak dbam o zdrowie?”. Organizatorem byli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej z naszej szkoły.

  • SPORT

  • udział uczniów świetlicy szkolnej w międzyświetlicowym konkursie „Droga do medalu – moja ulubiona dyscyplina sportowa – zdobycie II miejsca i wyróżnień dla uczestników. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 15 w Elblągu.

UDZIAŁ UCZNIÓW W ZAJĘCIACH ŚWIETLICY SZKOLNEJ

  • EKOLOGIA

  • udział uczniów w zajęciach „Woda jako źródło życia–rola wody w przyrodzie, sposoby jej oszczędzania”

  • udział uczniów w zajęciach na temat podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu, recyklingu, ekologii oraz segregacji śmieci – przygotowywanie plakatów i ulotek o tematyce ekologicznej.

  • udział uczniów w świetlicowych obchodach Dnia Ziemi – uczniowie obejrzeli tematyczną prezentację, film edukacyjny oraz wykonali pracę plastyczną.

  • ŻYWNOŚĆ

  • POKONUJEMY BARIERY UCZĄC SIĘ I BAWIĄC – cykliczny udział uczniów w autorskim projekcie świetlicy szkolnej, który jest finansowany w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Miasto Elbląg. Tegoroczny projekt kładł nacisk na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, umiejętność dokonywania właściwych wyborów i wiedzy z zakresu zdrowia.

  • rok 2020/2021 stał się rokiem przełomowym dla działalności szkolnej stołówki - wprowadziliśmy otwarty bufet sałatkowy, serwowaliśmy zdrowe desery, owoce i warzywa na tacach. Każde dziecko miało możliwość wypróbowania różnorodnych surówek i sałatek, spróbowania różnych rodzajów owoców i warzyw. Wzbudziliśmy w naszych uczniach ciekawość poznawczą i chęć próbowania nowych, często im nieznanych zdrowych produktów. Nasza działalność została zauważona w lokalnych mediach które stworzyły reportaż na podstawie naszych „stołówkowych rewolucji”. Link - https://tiny.pl/9h2ld

  • cykliczne zajęcia kulinarne z zakresu zdrowego odżywiania - uczniowie byli wdrażani do samodzielnego przygotowywania prostych potraw. Przeprowadzono takie zajęcia jak: jesienne kiszonki, śniadanie daje moc, kanapki koktajlowe, herbatki zimowe, zdrowe gofry, soki warzywno-owocowe, twarożki kanapkowe, zdrowe desery z ziarnami.

  • udział uczniów w zajęciach „Jesienna spiżarnia”. Uczniowie zapoznali się z niektórymi warzywami i owocami, dzięki którym możemy wzmacniać odporność naszego organizmu. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się że warzywa i owce można przygotować na wiele sposobów, a dania z nich wykonane są zawsze kolorowe, apetyczne, a przede wszystkim bardzo zdrowe. Można je spożywać na surowo, dusić, piec, zapiekać, faszerować czy gotować. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto wprowadzić warzywa i owoce do swoich posiłków, nie martwiąc się przy tym o ich kaloryczność. Poznały również receptury przetwarzania warzyw i owoców.

  • w ramach autorskiego projektu „Pokonujemy Bariery Ucząc się i Bawiąc” w świetlicy szkolnej przeprowadzone zostały zajęcia z zakresu profilaktyki zdrowego odżywiania – piramida zdrowego żywienia uczniów w wieku szkolnym, prezentacja multimedialna dotycząca zdrowej żywności oraz ćwiczenia i zajęcia warsztatowe.

  • udział uczniów w zajęciach „Czytam etykiety – wiem co jem” – prezentacja multimedialna i zajęcia praktyczne.

  • PRZYRODA

  • udział uczniów w zajęciach "Las i jego mieszkańcy"- prezentacja multimedialna. Nauczyciele świetlicy wspólnie z uczniami przeprowadzili rozmowę o jesiennym lesie – utrwalono nazwy drzew i zwierząt zamieszkujących lasy w Polsce oraz wykonano pracę plastyczną pod tytułem "Jeż".

  • udział uczniów w zajęciach „Zimowe ptaki” – omówiono i przedstawiono ptaki zimujące w naszym kraju oraz sposoby pomagania im w przetrwaniu zimy.

  • udział uczniów w zajęciach praktycznych „Zimowa stołówka dla ptaków” – uczniowie przygotowywali i wsypywali do karmników ziarno.

  • udział uczniów w rozmowie z nauczycielami świetlicy na temat potrzeby dokarmiania zwierząt podczas zimy. Uczniowie wykonali kule pokarmowe dla ptaków, które zostały zawieszone w przyszkolnym ogrodzie „Zielone Zacisze”. Nauczyciele świetlicy szkolnej przeprowadzili z uczniami pogadankę o ptakach, które zimą mają problem ze zdobyciem pokarmu. Uczniowie pozyskali wiedzę, co ptaki mogą i czego nie powinny dostawać od człowieka. Uczniowie udali się na krótką wycieczkę w okolice szkoły, by zaobserwować i porozmawiać na temat zmian, które dokonują się w świecie roślin i zwierząt;

  • udział uczniów w zajęciach przyrodniczych „Skąd bierze się śnieg”?

  • udział uczniów w zajęciach na temat wiosennych kwiatów – omówiono kwiaty występujące w naszym regionie oraz gatunki chronione.

  • udział uczniów w zajęciach z zakresu siania rzeżuchy. Po jej wyrośnięciu zorganizowano zajęcia degustacyjne połączone z pogadanką na temat znaczenia witamin w życiu i rozwoju człowieka.

  • udział uczniów w zajęciach w przyszkolnym ogrodzie botanicznym Zielone Zacisze. Podczas zajęć uczniowie posiali między innymi maciejkę, pachnący groszek, cynię daliową, nemzję, nasturcję oraz chabra bławatka.

UDZIAŁ UCZNIÓW W ZAJĘCIACH Z WYCHOWAWCĄ

  • ZAGADNIENIA EKOLOGICZNE

  • GRA ONLINE „UMIEŚĆ W KOSZU” – udział uczniów klas I-VIII w grze online pt. Umieść w koszu służącej edukacji w zakresie segregowania odpadów (wykonawcą interaktywnej zabawy była Organizacja Odzysku Opakowań REKOPOL SA z Warszawy)

  • MATERIAŁY DYDAKTYCZNE „PRZYJACIELE KLIMATU” – do przygotowania swoich zajęć online nauczyciele korzystali z merytorycznych i graficznych materiałów dydaktycznych z zakresu klimatu pn. „Przyjaciele klimatu”, które zostały opracowane przez Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys Sp.zo.o. z Poznania dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska

  • BEZPIECZNIK TAURONA- w ramach programu edukacyjnego nauczyciele klas I-III realizowali zajęcia na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Uczniowie zdobywali wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych oraz zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń energetycznych.

  • ZAGADNIENIA PRAWIDŁOWEGO SPOSOBU ODŻYWIANIA SIĘ DZIECI

  • ZAJĘCIA WARSZTATOWE „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”- udział uczniów klas II w zajęciach warsztatowych dotyczących poznawania wartości odżywczych pokarmów oraz zalet płynących ze zdrowego odżywiania

  • AKCJA ONLINE „DZIELĘ SIĘ SWOIM PIERNICZKIEM”- uczniowie klas I-II wzięli udział w kulinarnych warsztatach online – desery świąteczne

  • QUIZ „ZDROWO JEM-WSZYSTKO WIEM” – w klasach drugich przygotowano i przeprowadzono quiz na temat zdrowego odżywiania

  • DZIEŃ OWOCÓW - w klasie II d obchodzono Dzień Owoców. Uczniowie rozmawiali o wartościach zdrowych produktów żywnościowych, wykonali jadłospis, którego jednym ze składników były owoce. Bohaterem w tym dniu było jabłko, które dzieci uwieczniły w pracach plastycznych, w zadaniach matematycznych i w innych aktywnych formach pracy.

  • AKCJA STRAJK ŻYWNOŚCI – w ramach akcji uczniowie klas I-III wzięli udział na terenie naszej szkoły w przemarszu zachęcającym do zmiany nawyków i zaprzestania marnowania jedzenia organizowanej przez Bank Żywności w Elblągu oraz uczestniczyli w pogadance na temat niemarnowania żywności

  • PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA – uczniowie klas I-III przygotowali prezentację multimedialną opracowanej piramidy zdrowego żywienia

  • IMPROWIZACJA RUCHOWA ONLINE WIERSZA „NA STRAGANIE”- uczniowie klas I-III przygotowali improwizację i przedstawienie online dla szkoły polonijnej w Umbrii

  • ŚWIĘTO DYNI – uczniowie klas I-III wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadzili akcję dotyczącą wartości odżywczych dyni, uczniowie dzielili się przepisami na przetwory z użyciem dyni

  • REALIZACJA MINIPROJEKTU „WARZYWA”- w ramach Witaminowego Dnia uczniowie klas I-III przynosili do szkoły wybrany owoc lub warzywo, który przez ucznia był ważony, mierzony, opisywany i smakowany.

  • AKCJA „JEMY OWOCE I WARZYWA-WITAMINY DLA WSZYSTKICH” – w ramach akcji uczniowie klas I-III wykonali przekąski warzywno-owocowe

  • ZAJĘCIA WARSZTATOWE „POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE” – uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na temat wartości odżywczej spożywanych pokarmów oraz zależności pomiędzy zdrowiem a sposobem odżywiania

  • AKCJA PROMUJĄCA ZDROWIE „DZIEŃ JABŁKA” - w klasach I-III odbyła się akcja promująca zdrowie pod hasłem „Żyjmy zdrowo - jedno jabłko dziennie trzyma z dala lekarstwa ode mnie”. Były to zajęcia warsztatowe: doświadczenia, konkurencje matematyczne i sportowe z wykorzystaniem jabłek.

  • AKCJA „ZDROWE, WSPÓLNE ŚNIADANIE” - uczniowie klas I-III wspólnie z wychowawcą przygotowali i zjedli wspólne śniadanie

  • AKCJA „DZIEŃ OWOCÓW-JOGURTOWY RAJ” – w ramach akcji uczniowie klas I-III wykonali plakaty z ulubionymi owocami oraz witaminkami ukrytymi w jesiennych owocach

  • ZAGADNIENIA ZDROWOTNE

  • AKCJA BEZPIECZNA PRZERWA – „MY SIĘ BAKTERII NIE BOIMY” – w ramach akcji uczniowie klas I-III wzięli udział w pokazie mycia i dezynfekcji rąk oraz zapoznali się z instrukcją nakładania i zdejmowania maski

  • SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ SZKOLNĄ – w klasach I-III odbyły się pogadanki o żywieniu, zapobieganiu chorobom i higienie osobistej - projekcja filmów: "Żywność, a zdrowie" oraz "Jak dbać o higienę osobistą"

  • ZAGADNIENIA PRZYRODNICZE

  • ŚWIĘTO WODY- w ramach zajęć uczniowie klas I-III obserwowali kroplę wody pod mikroskopem oraz poznały znaczenie wody

  • KASZTANOWA ŚCIEŻKA ZDROWIA – przygotowano i wykorzystano ścieżkę sensoryczną w klasach I-II

Uzyskane efekty

  • zebrano surowce wtórne, które przekazano do ZUO w Elblągu;

  • podniesiono wiedzę i świadomość przyrodniczą oraz ekologiczną wśród uczniów i ich rodziców, pracowników szkoły poprzez działania proekologiczne i promujące zdrowy styl życia;

  • uzyskano certyfikat w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Uwielbiam”;

  • uzyskano certyfikat w ramach XII programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”;

  • uzyskano certyfikat w ramach udziału w eko-grze Eksperymentarium;

  • uzyskano certyfikat w ramach projektu edukacyjnego „Czy wiesz, że możesz mówić …?”;

  • wykorzystano zdobytą przez uczniów wiedzę w praktyce np. umiejętność właściwego segregowania surowców wtórnych, dokarmiania ptaków;

  • podniesiono świadomość aktywności fizycznej wśród uczniów oraz konieczność dbania o zdrowy styl życia i niemarnowania żywności;

  • podniesiono wiedzę i umiejętności z zakresu zdrowego odżywiania wśród uczniów; nasi uczniowie potrafią dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych i czytać etykiety produktów spożywczych ze zrozumieniem;

  • wdrożono uczniów do niemarnowania żywności poprzez stworzenie szkolnej jadłodzielni;