Poznaj Polskę
Z wielką przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 16 w Elblągu otrzymała dofinansowanie do organizacji wycieczek w ramach ogólnopolskiego projektu „Poznaj Polskę” w łącznej kwocie 80 000 zł.
Program ma na celu umożliwienie uczniom udziału w wycieczkach rozpowszechniających wiedzę o zabytkach, naszej kulturze i historii. Dzięki wyjazdom młodzież poznaje również tradycję oraz osiągnięcia polskiej nauki.
Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Zaplanowane wycieczki
24.10 - 25.10 - uczniowie klasy 2a i 2d- wyjazd Golub- Dobrzyń- Toruń- Brodnica
26.10 - 28.10 - uczniowie klasy 3b i 3c- wyjazd Szlak Piastowski
02.11 - 04.11 - uczniowie klasy 6a, 6c, 7a- wyjazd Wadowice- Kraków- Ojcowski Park Narodowy
09.11 - 10.11 - uczniowie klasy 3a i 3d- wyjazd Gdańsk- Gdynia
16.11 - 18.11 - uczniowie klasy 4d i 5a- wyjazd Warszawa
21.11 - 23.11 - uczniowie klasy 6b i 8c- wyjazd Wadowice- Kraków- Wieliczka
Relacje z wycieczki
24.10 - 25.10
Pierwszego dnia uczniowie klasy 2a i 2d zwiedzili zamek krzyżackie z przełomu XIII- XIVwieku w Golubiu- Dobrzyń. Potem udali się do Torunia. Po zakwaterowaniu udali się na Stare Miasto, gdzie zakupili pamiątki. Następnie udali się na warsztaty, w Muzeum Piernika Toruńskiego, tu wypiekali swoje pierniki, które potem smacznie skonsumowali. Po powrocie do hotelu był czas na zabawę. Drugiego dnia, po śniadaniu zwiedzali Toruń, krzywą Wieżę, pomnik Mikołaja Kopernika, Dom Kopernika, Ratusz. Następnie udali się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Po interesujących doświadczeniach, mieli okazję oglądać zaćmienie słońca. Na koniec uczniowie udali się do Brodnicy- zwiedzali zamek, który składał się kompleksu z trzech zabytkowych budowli: piwnic XIV-wiecznego zamku krzyżackiego, XIV-wiecznej Bramy Chełmińskiej wraz z przyległą kamienicą oraz barokowym spichlerzem z 1604 r. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wrócili z wycieczki, która odbyła się w ramach programu #PoznajPolske.
26.10 - 28.10
Dzięki programowi #PoznajPolske uczniowie klas 3b i 3c wyruszyli na wycieczkę Szlakiem Piastowskim do Biskupina, Poznania i Gniezna. Pierwszego dnia dzieci poznały życie w średniowiecznej osadzie w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Po zwiedzeniu osady był krótki relaks na placu zabaw.
Drugi dzień wycieczki dzieci spędziły w Poznaniu. Na początku był Survival w tropikach Palmiarni. Energii starczyło uczniom również na zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz grę miejską z przewodnikiem w formie animacji Detektywi Historii. Dydaktyczno- warsztatowe zajęcia, wymagające pełnego zaangażowania dzieci i dostosowane do uczniów klas 3, sprawiły im dużo radości - a to wszystko w ramach programu Poznaj Polskę.
Trzeci dzień również był pełen wrażeń. Tym razem uczniowie zwiedzali Gniezno, a w nim Muzeum Początków Państwa Polskiego i słynne Drzwi Gnieźnieńskie osadzone w bazylice prymasowskiej. Kolejne atrakcje to Pola Lednickie i popłynięcie promem na wyspę Ostrów Lednicki nazywaną również Wyspą Władców. Był to główny ośrodek Państwa Polan i dawna rezydencja Mieszka I. To był mile spędzony czas, żywa lekcja historii i niezapomniane chwile w towarzystwie koleżanek i kolegów z obu klas.
02.11 - 04.11
Klasy 6a, 6b i 7b uczestniczyły w wycieczce w ramach programu #PoznajPolske. Pierwszego dnia wyjechaliśmy do Wadowic, rodzinnego miasta Jana Pawła II. Zwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz dom Karola Wojtyły. Podczas zwiedzania miasta zrobiliśmy przerwę na tradycyjne kremówki. Kolejny dzień spędziliśmy w Krakowie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie byliśmy na Kopcu Kościuszki, w Muzeum Książąt Czartoryskich, spacerowaliśmy po Rynku Głównym i pod Wzgórzem Wawelskim, gdzie zrobiliśmy zdjęcia ze Smokiem Wawelskim. Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Ojcowskim Parku Narodowym. Wspaniałe wspomnienia z wyjazdu zostaną z nami na długo.
09.11 - 10.11
Uczniowie klasy 3a i 3d wyjechali na wycieczkę Gdańsk - Gdynia w ramach projektu #PoznajPolske. Pierwszego dnia zwiedzili Westerplatte, Plac Solidarności, Stare Miasto, zobaczyli pomnik poległych stoczniowców i odwiedzili Kościół Mariacki. Uwieńczeniem pierwszego dnia wycieczki była wesoła zabawa w Loopys World. Drugiego dnia dzieci miały okazję zwiedzić statek Sołdek, a następnie przejechały do Gdyni na Skwer Kościuszki, aby zobaczyć Dar Młodzieży i ORP Błyskawicę. To był wspaniały czas dla naszych uczniów, którzy wrócili z wycieczki z dużą ilością wiedzy oraz mnóstwem wspomnień.
16.11 - 18.11
W dniach 16 – 18.11 2022 r. uczniowie klas IVd i Va wzięli udział w wycieczce do Warszawy współfinansowanego w ramach projektu #PoznajPolskę. Uczniowie przeżyli 3 bardzo intensywne dni zwiedzając między innymi Zamek Królewski, zespół pałacowo-ogrodowy – Łazienki Królewskie w Warszawie, Uliczki i zabytki Starego Miasta w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przeżyli również ogrom emocji na punkcie widokowym Pałacu Kultury i Nauki, rozgryzając tajemnice świata w Centrum Nauki Kopernik czy zasiadając na ławkach piłkarskich Stadionu Legii. Oprócz integracji i cudownie spędzonego razem czasu, uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w żywej lekcji historii i wyjścia poza ramy nauki w szkole z podręczników.
21.11 - 23.11