Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Nasza szkoła w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszłości otrzymała nowoczesny sprzęt, oprogramowania oraz wyposażenia pracowni na łączną kwotę 196,098,01 zł.
Zakupione przedmioty służą wszystkim uczniom szkoły i są wykorzystywane zarówno w ramach obowiązkowych jak i pozalekcyjnych zajęć.

Pracownia informatyczna wzbogaciła się o drukarkę 3D wraz z akcesoriami, filamentem i  nowoczesnym notebookiem oraz zestawem mikrokontrolerów Arduino Mega 256. W pracowni fotograficzno-filmowej uczniowie mogą korzystać z wysokiej klasy aparatu fotograficznego Canon z bogatym osprzętem (statyw, gimbal, zestaw lamp studyjnych, tła fotograficzne), kamery sportowej Go Pro Hero 10, zestawu mikrofonów kierunkowych i dynamicznych z akcesoriami (mikrofony krawatowe Boya, Rode Videomic Pro i tripod, Prodipe M850 bezprzewodowe), lampy led ze statywem, oprogramowania do edycji, montażu i tworzenia materiałów video. To w tej pracowni uczniowie będą uczyli się, jak robić doskonałe zdjęcia, kręcić filmiki, korzystać z miksera dźwięku z akcesoriami, robić wywiady z pomocą dyktafonu. To dzięki tym sprzętom uczniowie zarówno młodsi jak i  starsi, mogą pracować metodą projektów, dokumentować swoje osiągnięcia również na innych zajęciach np. lekcjach języków obcych, języku polskim, muzyce, plastyce itd. Powyższe sprzęty oraz zestaw nagłośnieniowy są również wykorzystywane do obsługi, nagrywania i upowszechniania imprez i uroczystości szkolnych.

W bogato wyposażonej pracowni kulinarnej nasi uczniowie uczą się gotowania, rozwijają swoje talenty, kreatywność, pogłębiają wiedzę na temat zdrowego odżywiania i przygotowują się do samodzielności w późniejszych latach. Regularne zajęcia z uczniami przeprowadzają zarówno wychowawcy klas 1-8, jak i wychowawcy świetlicy. Przy użyciu m.in. płyty grzewczej, piekarnika, robotów wielofunkcyjnych, gofrownic, tosterów oraz wszystkich akcesoriów potrzebnych w kuchni uczniowie wyczarowują smaczne i zdrowe potrawy.

Na zajęciach fizyki oraz innych przedmiotach matematyczno-przyrodniczych uczniowie mogą korzystać z teleskopów z akcesoriami oraz tabletów.  Do ich dyspozycji jest także stacja lutownicza, żelazko, deska do prasowania. To umożliwia im rozwój umiejętności manualnych oraz radzenia sobie w codziennych czynnościach.

Nauczyciele przygotowując zajęcia mają do dyspozycji roboty edukacyjne- Codey Rocky bluetooth wraz z tabletami M8, edukacyjne e-koszulki virtuali-tee S-kids, zestawy fiszek, piankę i karty 4D do photonów. Daje to możliwości nauki podstaw programowania oraz rozwijania logicznego myślenia i kreatywności.

Dzięki takiej różnorodności zakupionych pomocy wszyscy uczniowie będą mogli uczyć się za pomocą nowoczesnych technologii poprzez eksperymentowanie, pracę zespołową oraz nabywać ważne umiejętności techniczne, informatyczne, matematyczne, samodzielnego i twórczego myślenia. To także doskonała okazja, aby mogli poznać swoje predyspozycje, rozwijać zainteresowania i pogłębiać zdolności, a także rozpocząć proces myślenia o przyszłości i własnej karierze zawodowej.

Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania powyższych sprzętów będą umieszczane na stronie internetowej szkoły w zakładce: Laboratoria przyszłości- nasze działania w poszczególnych miesiącach oraz na szkolnym Facebooku.

Wszystkie informacje o rządowym projekcie „Laboratoria przyszłości” dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

logo laboratoria