W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła otrzymała dotację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie zadania EKO EVENT EKOKULTURALNI TO MY. W ramach owego zadania będziemy realizować szereg różnorodnych działań edukacyjnych, a w tym przede wszystkim dwa programy edukacyjne pt. Bądź Eko oraz Bliżej pszczół.

Głównym celem programu edukacyjnego Bądź Eko jest przede wszystkim kształtowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do segregacji odpadów i odzysku cennych surowców wtórnych. Z kolei głównym celem programu edukacyjnego Bliżej świata zwierząt jest wzbogacanie wiadomości na temat zwierząt, aktywizowanie myślenia uczniów poprzez analizowanie treści zagadek i podawanie ich rozwiązań oraz poznanie ciekawostek z życia dzikich zwierząt.

Działania

Dnia 12.09.2024 roku w klasach czwartych na lekcji przyrody odbyło się spotkanie z Mistrzem Pszczelarzem Panem Michałem Ruczyńskim, który podzielił się swoją wiedzą na temat pszczelich produktów, roślin miododajnych i swojego zawodu.

Od września klasa 4A  pod opieką pani Pauliny Wolskiej będzie realizować zajęcia  edukacyjne ,, Ogródek- miejsce kwitnącego uczenia się”, którego celem jest chęć przybliżenia uczniom przyrody, poszerzanie wiadomości o uprawie roślin, które mają bardzo duży wpływ na stan otaczającego nas środowiska. Obserwacja, opieka nad roślinami i ich pielęgnacja ma przybliżać uczniom świat przyrody i kształtować właściwe postawy wobec środowiska. Na początek uczniowie pielęgnowali zasadzone rośliny wieloletnie, usuwali chwasty z rabat oraz przycinali rośliny jednoroczne.

Dnia 20.09.2024 roku w ramach szkolnego programu "Bądź Eko" odbyły się zajęcia warsztatowe w klasach pierwszych na temat prawidłowej segregacji odpadów z wykorzystaniem maty edukacyjnej ZUO w Elblągu. Dzieci przypomniały sobie kolory pojemników do segregacji śmieci oraz dowiedziały się jak długo rozkłada się puszka aluminiowa, guma do żucia czy woreczek foliowy na podstawie ulotek, które zostały wykonane przez uczniów klas starszych.

W ramach realizacji szkolnego programu "Bądź Eko" uczniowie uczestniczyli w obchodach ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata 2024.

We wrześniu 2024 roku w ramach obchodów ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata 2024 uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie wiedzy ekologiczno- przyrodniczej. Zwycięzcami konkursu zostali: W kategorii klas 4-6: I miejsce Alicja Kudosz 5d, II miejsce Marta Brembor 6d, III miejsce Antonina Korzeniowska 5d. W kategorii klas 7-8: I miejsce Lena Jakowlew 7c, II miejsce Katarzyna Waleryś, III miejsce Wojciech Bandurski 8b.

Dnia 26 września 2024 roku obchodziliśmy w klasach 0-III Światowy Dzień Jabłka. Wszyscy w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami oraz domowymi wypiekami. Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Wszyscy uczniowie aktywnie brali udział w świętowaniu.
Kolorowy DZIEŃ JABŁKOWY zaliczamy do bardzo udanych i zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin. Pamiętajmy: Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie.

Dnia 28 września 2024 roku odbył się w naszej szkole festyn ekologiczny Eko Event - Ekokulturalni to my. Na realizację naszego działania, w tym zakup pomocy dydaktycznych i nagród otrzymaliśmy dotację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.W ramach #ekoeventu zostały zrealizowane trzy konkursy szkolne: Domek dla owadów, Zwierzęta zagrożone wyginięciem oraz Zwierzęta wokół nas. Rozstrzygnięcie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom nastąpiło podczas festynu ekologicznego. Tego dnia rodzice z dziećmi uczestniczyli w wykonywaniu różnorodnych zadań, które zostały przygotowane w formie stanowisk na terenie naszej szkoły, między innymi budowa i cykl życia pszczoły miodnej jako realizacja szkolnego programu Bliżej pszczół, budowa mrowiska, rozpoznawanie owadów i zwierząt leśnych, segregacja odpadów jako realizacja szkolnego programu Bądź Eko, cykl życia motyla czy też żaby. Dzieci z rodzicami mogli uczestniczyć także w zadaniach przygotowanych przez przedstawicieli Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Wszystkie użyte pomoce dydaktyczne w tych zadaniach zostały dofinansowane przez WFOŚiGW w Olsztynie. Wszystkim uczestnikom i gościom naszego #ekoeventu bardzo serdecznie dziękujemy, a w szczególności prezesowi zarządu WFOŚiGW w Olsztynie Panu Bartoszowi Nowickiemu oraz wiceprezydentowi Miasta Elbląg Panu Piotrowi Kowalowi za zaszczycenie nas swoją obecnością!!

W ramach szkolnego programu Bądź Eko we wrześniu 2024 roku uczniowie klas 0-8 przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii Przytul się do drzewa przesyłając swoje zdjęcia ukazujące jak tulą się do drzewa. Wszystkie nadesłane zdjęcia uczniów zostały przesłane do koordynatora naszego województwa. Finał akcji odbędzie się dnia 10 października, czyli dnia, w którym obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DRZEWA. Tego dnia zostanie zaprezentowany całemu światu EKO KOLAŻ powstały z nadesłanych zdjęć.

Dnia 01 października 2024 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu Panią Izabelę Ostasz. Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach dotyczących higieny i mycia rąk. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo myć ręce i jak chronić się przed zarazkami oraz poznały znaczenie właściwej higieny rąk w profilaktyce chorób zakaźnych.

Dnia 03 października 2024 roku uczniowie klas siódmych uczestniczyli w pogadance na temat napojów energetyzujących oraz higieny snu prowadzonej przez Panią Izabelę Ostasz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. Podczas zajęć siódmoklasiści poznali skład energetyków oraz zdrowotne konsekwencje ich spożywania. Uczniowie dowiedzieli się także, jak ważny dla organizmu jest sen i czym skutkuje jego niewystarczająca ilość.

W ramach szkolnego programu Bądź Eko dnia 03.10.2024 roku uczniowie klasy 8b uczestniczyli w zajęciach Elbląskiego Parku Technologicznego w Elblągu pt. Odnawialne źródła energii. Po krótkim wprowadzeniu tematu zadaniem grup było skonstruowanie wiatraków i wytworzenie prądu przy użyciu ziemniaka i cytryny.

Dnia 04 października 2024 roku uczniowie świetlicy szkolnej wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na temat Kamishibai, czyli techniki czytania - opowiadania, wywodząca się z Japonii. Po wysłuchaniu opowieści o zwierzętach w nietypowej formie - drewnianego teatrzyku, dzieci stworzyły z plasteliny i darów natury swoje własne zwierzątka i postaci ulubionych bohaterów.

Dnia 07 października 2024 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny pt. "Kwiaty biało-czerwone" dla uczniów klas 0-8. W związku z tym, że wpłynęło 19 prac, które przepięknie ukazywały kwiaty o barwie białej i czerwonej, wszystkim uczestnikom przyznano miejsce I.

W ramach szkolnego programu "Bądź Eko" uczniowie klas drugich dnia 09 października 2024 roku odwiedzili Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem angażowali się w tematykę gospodarki odpadami, chętnie zdobywali wiedzę i dopytywali o szczegóły. Podczas zajęć wyrabiali nawyki oszczędzania i szanowania surowców. Dzieci zostały oprowadzone po zakładzie obserwując drogę postępowania z odpadami na kolejnych etapach.

Dnia 09 października 2024 roku uczniowie świetlicy szkolnej wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na temat świata zwierząt. Dzieci opowiadały jakie zwierzęta zamieszkują w ich domach i jakie by chcieli przygarnąć, następnie rozwiązywały krzyżówki, wykreślanki i różne zagadki na tablicy interaktywnej dotyczące zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich.

Dnia 10 października 2024 roku uczeń Wojtek Hermanowicz z klasy 2a opowiedział swojej klasie jakie pająki  żyją  w Polsce,  a jakie w innych krajach, czym się  odżywiają, czy gryzą, ile jest gatunków pająków, jak się  nazywają, czy widzą,  ile lat żyją i wiele innych ciekawostek. Uczniowie mieli niebywałą okazję zobaczyć  pająki na żywo. Po ciekawym wykładzie i pokazie odbył  się  konkurs z nagrodami.

We wrześniu 2024 roku został ogłoszony międzyświetlicowy konkurs plastyczny pt. "Drzewo przyjaźni" organizowany przez naszą szkołę. Dnia 11 października 2024 roku konkurs został rozstrzygnięty. Do naszej świetlicy szkolnej wpłynęły łącznie 63 prace z następujących szkół: SP nr 4, SP nr 9, SP nr 14, SP nr 15, SP nr 19 z Oddziałami Dwujęzycznymi, SP nr 21, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Publiczna Szkoła Podstawowa w Gronowie Górnym oraz Zespół Szkół we Fromborku. Wyniki konkursu zostały opublikowane na naszym szkolnym Facebooku.

Od 10 do 30 października 2024 roku odbywała się w naszej szkole zbiórka darów na rzecz schroniska dla zwierząt, tj. karmy, koce, poduszki, legowiska, zabawki, akcesoria typu: miski, obroże, smycze oraz środki czystości.


Dnia 06 września 2024 roku został ogłoszony Wojewódzki Konkurs Fotograficzny W-MODN w Elblągu : Podróże w Naturze 2024: "Porosty, mchy i ptaki jako bioindykatory czystego powietrza". Do konkursu swoje prace zgłosili: Szymon Magrian 4c, Paweł Waleryś 4d, Szymon Woźniakowski 5b, Eryk Mrulewicz 5c, Wojciech Jarmuszewski 5d, Karolina Branicka 6b, Łucja Mrulewicz 8b, Katarzyna Waleryś 8b. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się na początku grudnia 2024 w Elblągu. Trzymamy za Was bardzo mocno kciuki!!!

W tym tygodniu rozmawiamy o zwierzętach leśnych. Dzieci z zerówki wzbogaciły wiedzę, o tym jak zwierzęta przygotowują się do zimy oglądając film edukacyjny. Omówiliśmy historyjkę obrazkową "Jak jeż szukał domu". Dzieci wysłuchały wiersza H. Zdzitowieckiej "Jeż" i dowiedziały się o zwyczajach tych zwierząt. Wykonały pracę plastyczną "Jeż".

Dzieci z zerówki w październiku 2024r. poznały nazwy najpopularniejszych ptaków mieszkających w Polsce. Poznały ptaki, które można spotkać przez cały rok oraz te, które odlatują od nas na zimę i te, które przylatują, by przetrwać zimę w Polsce. Wzbogaciły wiedzę na temat życia, zwyczajów i gatunków sów, występujących w naszym kraju oglądając film edukacyjny "10 faktów o sowach". Wykonały pracę plastyczną "Sowa".

Dnia 16 października 2024 roku dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej podczas zajęc edukacyjnych dowiedziały się, dlaczego niektóre gatunki ptaków odlatują na zimę, a inne wręcz przeciwnie - przylatują do nas z różnych stron świata. Świetliczaki wzięły udział również w zabawie muzyczno-ruchowej "Ptasie gniazdo", następnie wykonały pracę plastyczną pt. "Ptaki migrujące" malując kawą.

Dnia 16 października 2024 roku uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią powiesili w naszym Szkolnym Ogrodzie Botanicznym własnoręcznie zrobione karmniki dla ptaków. Nie zabrakło w nich oczywiście pożywienia, o które zadbali uczniowie.

Uczniowie klasy 4a i 6a brali udział w zajęciach warsztatowych w gdyńskim oceanarium. Poznali rafy koralowe niesamowicie delikatny i różnorodny podwodny świat, który jest domem dla ogromnej ilości organizmów. Prowadzili obserwacje mieszkańców rafy koralowej pod mikroskopem.

Dnia 29 października 2024 roku w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs pt. "Przyroda na wesoło" z elementami języka angielskiego. Uczestnicy konkursu klas IV. wykonywali pisemne zadania przyrodnicze, a z języka angielskiego z wykorzystaniem tabletów. Po ukończeniu zadań konkursowych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w obserwacjach mikroskopowych w naszej Ekopracowni. Oto wyniki konkursu:
I miejsce SP 11
II miejsce SP 23
III miejsce SP 18
IV miejsce SP 14
V miejsce SSP 3

Na lekcji biologii uczniowie klasy 5c i 5d utrwalali wiedzę z budowy komórek wykorzystując pomoce dydaktyczne z Ekopracowni. W formie pracy dodatkowej zainteresowani uczniowie wykonali własne przestrzenne modele poznanych komórek.

W październiku 2024 roku dla uczniów klas 0-8 został zrealizowany szkolny konkurs Origami, różnorodny świat zwierząt i roślin.

W październiku 2024 roku w naszej szkole został zrealizowany Dzień Dyni w ramach którego uczniowie klas 0-8 mogli wziąć udział w szkolnym konkursie pt. Dynia bez dyni.

Dnia 30 października 2024 roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Elblągu na temat ekologii w wymiarze gospodarki odpadami.